Düdüklü Tencere Kullanımı-Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Düdüklü tencere nedir, düdüklü tencere nasıl çalışır, duduklu tencere nasıl yapılır gibi soruları cevapladığımız ilk yazımızdan sonra bu yazımızda düdüklü tencere kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz, düdüklü tencere nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Düdüklü tencere pişirme sürelerinin normal tencerelere göre çok daha kısa olduğunu, bu sayede enerji tasarrufu sağlanabildiğini ve aynı zamanda düdüklü tencere yemeklerinin sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmediğini daha önce anlatmıştık. Ama aynı zamanda düdüklü tencere kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelerden de bahsetmiştik. Bu tehlikeleri bertaraf etmek için yapılması gereken şey düdüklü tencere nasıl kullanılır, düdüklü tencerede nasıl yemek pişirilir sorularına karşılık gelen açıklamaların tam olarak anlaşılmasıdır. Aşağıda hem duduklu tencere nasıl kullanılır sorusunu yanıtlayacağız hem de sizler için bazı düdüklü tencere kullanımı püf noktaları ile düdüklü tencere kullanımı uyarıları vereceğiz.

Adım Adım Düdüklü Tencere Kullanımı

 1. Pişirilecek yemeğe ait malzemeleri bir miktar suyla birlikte düdüklü tencerenin içerisine koyun.
 2. Düdüklü tencerenin kapağını düzgünce kapatın ve düdüklü tencerenizi ocağa koyun. İlk başta düdüklü tencerenin düdüğü dik konumda olsun.
 3. Düdüklü tencerenin düdüğü ötmeye başlayınca yani düdükten yüksek miktarda buhar çıkmaya başlayınca düdüğü indirin.
 4. Ocağın altını kısık ateş seviyesine getirin ve yemeğinizin pişirme süresine göre bir süre daha düdüklü tencerenizi ocakta tutun.
 5. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre düdüklü tencereye hiç dokunmadan buharının dağılmasını bekleyin.
 6. Yaklaşık on dakika kadar bekledikten sonra düdüğü dik konuma getirebilirsiniz.
 7. Düdük dik konuma getirildiğinde düdüklü tencereden hızlı bir buhar çıkışı olacaktır.
 8. Bunun bitmesini bekledikten sonra düdüklü tencerenizin kapağını açıp yemeğinizi servis edebilirsiniz.

Düdüklü tencere kullanımı resimli olarak anlatıldığında daha iyi anlaşılabilir diye düşündüğümüz için aşağıda bir düdüklü tencere nasıl kullanılır videosu koyduk. Böylece düdüklü tencere nasıl kullanılır resimli olarak görmek isteyen okuyucularımızın bu talebini karşılamış olmayı umut ediyoruz.

Düdüklü Tencere Kullanımı için Uyarılar

Düdüklü tencere nasıl kullanılır sorusunu verdiğimiz adım adım cevabın yanında tüm yemek tarifleri için ortak olan bazı prensiplerden de bahsedelim. Düdüklü tencere kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Öncelikle düdüklü tencerede yemek pişirirken tencere içinde konacak olan su miktarı düdüklü tencere modellerine göre değişiklik arz edebilmekle birlikte en az yarım ya da bir su bardağı kadar olmalıdır. Bu su genellikle 20 dakikalık bir pişirme için yeterli olacaktır. Düdüklü tencere asla üçte ikisinden daha fazla oranda doldurulmamalıdır. Düdüklü tencere kuru fasulye benzeri yemekler pişirilirken ise yarısından fazla doldurulmamalıdır.

Düdüklü tencerede pişirme işleminden sonra düdüklü tencerenin kapağı açılırken düdüklü tencere içersindeki buharın tamamen çıktığından emin olmak gerekir. Bu yüzden düdüklü tencere markaları tarafından belirlenen sürelere uymakta fayda vardır. Eğer düdüklü tencere içindeki basınç yeteri kadar düşmeden kapağını açmaya çalışırsanız kapak yukarıda doğru fırlayıp yanmanıza sebep olabilir. Düdüklü tencere açılmıyor diye acele etmek yerine, yeteri kadar bekledikten sonra kapağı açıyor olsanız bile bu işlemi yüzünüzü düdüklü tencereden uzak tutarak yapmanızda fayda vardır. Düdüklü tencere patlaması videosunda da görülebileceği üzere düdüklü tencere kazaları büyük hasarlara yol açabilmektedir.

Düdüklü tencerenin düdüğü her zaman temiz tutulmalıdır. Çünkü düdüklü tencerenin işleyiş prensibinde düdüğün rolü büyüktür. Eğer düdük zamanında sinyal vermezse ya da dik ve yatak konumdayken yapması gereken işlevi tam olarak yerine getiremezse düdüklü tencerenizden istediğiniz verimi alamazsınız.

Son olarak, düdüklü tencerede yemek pişirirken yemeğin pişip pişmediğini kontrol etme şansımız olmadığı için az ya da çok pişmiş veya yanmış yemeklerle karşılaşmamak için düdüklü tencere pişirme sürelerine uymanız hayati önem taşımaktadır. Düdüklü tencere pişirme süreleri bölümümüzde verdimiz veya Tefal düdüklü tencere kullanımı, Karaca düdüklü tencere kullanımı gibi düdüklü tencere markalarına ait kullanım klavuzlarında bulabileceğiniz pişirme zamanlarına uyduğunuzda düdüklü tencere yemekleriniz istediğiniz lezzete ve kıvamda pişecektir.

Düdüklü Tencere Kullanımı İp Uçları

 • Düdüklü tencerelerin normal tencerelere göre birçok avantajı vardır:
 • Yemekler düdüklü tencerede daha çabuk pişer; pişirme süreleri yaklaşık yüzde yetmişe kadar düşürülebilir.
 • Düdüklü tencerelerde enerji tüketimi normal tencerelere ve fırında pişirmeye göre çok daha düşüktür. Bu da elektrik ve doğalgaz faturalarına olumlu olarak yansır.
 • Düdüklü tencere içerisinde ulaşılan yüksek sıcaklık birçok zararlı bakteri ve virüsün ölmesini sağlar.
 • Düdüklü tencerede vitamin ve mineraller kaybolmaz. Besinlerin havayla teması olmadığı için sebzeler parlak renklerini ve besin değerlerini korurlar.
 • Düdüklü tencerede pişirme işlemi ocağın altını kapattığınızda da bir süre daha devam eder.
 • Düdüklü tencere yemek tarifleri ve pişirme sürelerine uyduğunuz müddetçe düdüklü tencerede her türlü sebze ve et yemeğini kolaylıkla pişirebilirsiniz.
 • Düdüklü tencere basınç artışı, düdüklü tencere hava kaçırıyor gibi problemlerinizi çözmek için firma tarafından size verilen düdüklü tencere kullanma kılavuzuna bakmanızı öneriyoruz.
 • düdüklü tencere kullanımı uzman tv, düdüklü tencere nasıl kullanılır uzman tv, acil nohut yapcaz xd nasıl.