Karaciğer Yağlanması Nedir-Karaciğerde Yağlanma

Karaciğer yağlanması vücudumuzun en önemli organlarından biri konumunda olan karaciğer hücrelerinde normalden fazla miktarda trigliserid ve diğer yağ asitlerinin birikmesi sonucunda meydana gelir. Karaciğer, toksinlerden arındırma, protein sentezi, biyokimyasal sindirim, safra üretimi, glikojen depolama, alyuvarların üretilmesi, çeşitli hormonların üretimi gibi hayati görevleri olan ve tüm bedenimizi kapsayan geniş bir etki alanına sahip kritik bir organdır. Bu sebeple karaciğer hastalıkları üzerinde önemle durulması gereken rahatsızlıklardır. Karaciğer fonksiyonlarında ortaya çıkabilecek bir aksaklık vücudun diğer bölgelerini ve hatta genelini etkileyebilir. Bu karaciğer hastalıklarından en yaygın olarak karşılaşılanlardan bir tanesi de karaciğerde yağlanma oluşmasıdır. Karaciğer büyümesi gibi karaciğeryağlanması da kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve genetik özellikleriyle yakından ilgilidir. Bu kadar önemli bir organımızda bu kadar sıklıkla görülen karaciğer yağlanması hastalığı için pek çok tedavi, ilaç ve doğal çözüm yolu önerilmektedir. Enginar, elma sirkesi, deve dikeni, lavanta, limon, maydonoz, zerdeçal karaciğerde yağlanma problemiyle karşılaşanlar için en çok önerilen doğal tedavi, şifalı bitkiler ve bitkisel çözümlerdir. Biz karaciğer yağlanmasının nedenleri, karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi gibi konuları sitemizin ilgili bölümlerindeki yazılarımızda ele alacağız. Bu yazımızda öncelikle karaciğer yağlanması nedir sorusunu yanıtlayıp karaciğer yağlanması tedavisine başlamadan önce hastalıkla ilgili temel bilgilerin edinilmesini sağlamaya çalışacağız.

Karaciğer insan vücudunda diyaframın altındaki abdominal pelvik diye isimlendirilen bölgede bulunmaktadır. Tıbbı terminolojide karaciğer hepato terimi ile karşılanmaktadır. Karaciğerin görevleri şunlardır:

 • vücudun ısısını düzenlemek,
 • zehirli maddeleri zararsız hale getirmek,
 • kanın pıhtılaşmasında rol oynaya protrombin ve fibrojen maddelerini üretmek,
 • yaşlı kırmızı kan hücrelerini (alyuvar) parçalamak,
 • embriyo döneminde alyuvar üretmek,
 • kandaki fazla şekeri glikojene çevirerek depolamak,
 • safra sıvısını üretmek ve salgılamak,
 • kanın damar içerisinde pıhtılaşmasını önleyen heparin maddesini üretmek,
 • karoten maddesinden A vitamini sentezini gerçekleştirmek,
 • D,B,A ve K vitaminlerini depolamak,
 • demir, kalsiyum, bakır ile bazı protein ve yağları depolamak,
 • vücuttaki hormonların işleyişinde etkili olmak.

Tıp dilinde karaciğer yağlanması hepatosteatoz terimi ile ifade edilmektedir. Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Karaciğerde yağlanma insanlar farkında olmasa da çok yaygın olarak, ortalama her dört kişiden birinde, görülmektedir. Karaciğer yağlanmasının sebepleri fizyolojik olarak karaciğerdeki yağ sentezinin artması, karaciğerden vücudun diğer bölgelerine giden yağ asidi miktarının düşmesi veya vücudun diğer bölgelerinden karaciğere gelen yağ asidi miktarının artması olarak gösterilmektedir. Karaciğer yağlanması dereceleri karaciğer yağlanması grade 1, karaciğer yağlanması grade 2 ve karaciğer yağlanması grade 3 diye isimlendirilen üç karaciğer yağlanması evreleri şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karaciğer yağlanması büyümesi ile genellikle birlikte görülmektedir. Karaciğer yağlanması tehlikelimidir sorusunun cevabı hem karaciğerdeki yağlanma derecesine hem de karaciğer yağlanması alkol, karaciğer yağlanması hepatit b, şişmanlık gibi diğer faktörlere göre değişir. Daha önce geçirilen hastalıklar, gebelik, bazı ilaçlar, bazı zehirli ve zararlı maddeler, aşırı kilo, bazı ameliyatlar karaciğerdeyağlanma ya neden olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması ağrı gibi belirtilerden ziyade karaciğer yağlanması değerleri ile ilgili bir karaciğer yağlanması testi yapıldığında fark edilir. Karaciğer yağlanması sınırı kişinin yaş, cinsiyet ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Karaciğerde yağlanma rahatsızlıklarıyla genel olarak hastanelerdeki dâhiliye bölümleri ilgilense de  karaciğer yağlanması hangi bölüm bakar sorusunun asıl cevabı karaciğer yağlanması gastroenteroloji uzmanı şeklindedir.

Karaciğer yağlanması geçermi sorusunun da herkes için geçerli tek bir cevabı olmasa da karaciğer yağlanması zararlarından kurtulmak isteyen kişiler karaciğerde yağlanma için çeşitli doğal veya modern tedavilere başvurmaktadır. Diğer pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi son yıllarda karaciğer yağlanması yan etkileri olmadığı söylenen doğal çözüm yöntemleri ve şifalı bitkiler yoluyla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Karaciğer yağlanması İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç, Osman Müftüoğlu, Ahmet Maranki gibi uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler uyularak ve bitkisel çözüm kürleri uygulanarak azaltılabilir. Karaciğer yağlanması ppt, karaciğer yağlanması vikipedi, karaciğer yağlanması alt ast, karaciğer yağlanması askerlik.