Karaciğer Yağlanması Belirtileri-Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması aşırı miktarda trigliserid ve diğer yağ asitlerinin karaciğer hücrelerinde birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Karciğer yağlanmasının nedenleri  metabolizmayla, beslenmeyle, vücuttaki zehirli maddeler ve diğer rahatsızlıklarla ilgili olabilmektedir.  Karaciğer yağlanmasının nedenleri çok çeşitli olsa da dünya genelinde karaciğeryağlanmasına sebep olan en yaygın faktörler aşırı alkol tüketimi ve şişmanlık yani obezitedir. Ayrıca vücuttaki fazla şekeri depolayan organ karaciğer olduğundan dolayı, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı arasında da bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bunların yanında vücut metabolizma dengesini bozan diğer bazı hastalıklar da karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri ortaya çıkmaya başladıktan ve karaciğer yağlanması teşhisi konduktan sonra da her zaman için karaciğer yağlanmasının gerçek sebebi tespit edilemeyebilmektedir. Bu sebepten dolayı bazen karaciğer yağlanması sonuçları ileri boyutlara ulaşmadan fark edilememektedir. Bu açıdan bakıldığında karaciğer yağlanması yan etkileri ve karaciğer yağlanması zararları ndan korunabilmek için karaciğer yağlanması belirtileri nin bilinmesi önemli bir rol oynamaktadır. Karaciğer yağlanması tansiyon, karaciğer yağlanması ursofalk.

Maalesef karaciğer yağlanması belirtisi hastalar tarafından kolayca fark edilebilen etkilerle ortaya çıkmamaktadır.  Normalde karaciğerde yağlanma durumu genellikle başka rahatsızlıklar için yapılan kontroller sırasında anlaşılmaktadır.  Karaciğer yağlanması ve belirtileri vücut dengesini bozmadan herhangi bir karaciğer yağlanması tahlili yaptırarak bu durumun tespit edilmesi çok nadir rastlanan bir durumdur. Abdomen bölgesine yönelik yapılan bilgisayarlı tomografi ya da ultrason gibi uygulamalar yağlı karaciğerin tespit edilmesi için bir fırsat sunmaktadır. Karaciğer yağlanması belirti olarak en çok karaciğer enzimlerine yansır. Fakat karaciğer enzimlerinin yükselmesi her zaman için karaciğer yağlanması değerleri ile ilişkili olmayabilir. Uzman doktorunuz emin olmak içi karaciğer biyopsisi talep edebilir. Karaciğer gibi vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesinde bu kadar sık görülebilen bir rahatsızlığın zamanında tespit edilebilmesi için karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir sorusuna verilecek kapsamlı bir yanıt önem kazanmaktadır. Karaciğer yağlanması vikipedi, karaciğer yağlanması diyeti.

Karaciğer Yağlanması Nelere Yol Açar

Öncelikle, fiziksel açıdan da tahmin edilebileceği gibi karaciğer yağlanması ve büyümesi el ele giden iki rahatsızlıktır. Çünkü yağ dokusu artan karaciğer doğal olarak büyüyecektir. Fakat karaciğer büyümesi aşırı boyutlara ulaşmadıkça karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır konusunda çok yardımcı olmayacaktır. Karaciğer yağlanmasının belirtileri karaciğer enzimleri belirtileri ile daha kolay fark edilebilmektedir. Ayrıca vücudunuz genelinde ve özellikle abdominal bölgede fazla kiloların oluşması da karaciğer yağlanması belirtisi olarak değerlendirilebilir. Sayılan karaciğer yağlanması belirtileri kadar somut olmayan ama kendinizi dinleyerek anlayabileceğiniz bazı fizyolojik ve psikolojik karaciğer yağlanmasının belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kilo verme zorluğu çekme,
 • Sürekli yorgunluk hali,
 • Karın ağrısı,
 • Karında gaz ve şişkinlik hissi,
 • Yemek sonrası şişlik,
 • Yüksek kolesterol,
 • Yüksek kan basıncı,
 • İştahsızlık,
 • Kabızlık,
 • Karamsarlık,
 • Bulantı ve kusma,
 • Ateş.

Buraya kadar sayılan karaciğer yağlanması belirtilerinin yanında hepatosteatoz belirtileri (karaciğer yağlanmasının belirtileri) ile ilgili olarak çok sorulan sorulara aşağıda kısa cevaplar veriyoruz.

Soru: Karaciğer yağlanması mide bulantısı yaparmı, karaciğer yağlanması bulantı yaparmı?

Cevap: Karaciğerde yağlanma olduğunda genellikle bu sindirim sisteminizi etkileyecek; mide bulantısı ve kusma gibi durumlara neden olabilecektir. Tabii ki her bulantı ve kusma karaciğeryağlanması kaynaklı değildir. Diğer karaciğer yağlanması belirtilerinden bazılarıyla birlikte görüldüğünde uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Soru: Karaciğer yağlanması enzimleri yükseltirmi?

Cevap: Karaciğer yağlanmasının belirtileri arasında en değişmezlerden bir tanesi kandaki karaciğer enzimleri değerlerinin normalden yüksek olması ve bu durumun uzun süre devam etmesidir. ALT, AST ve diğer karaciğer enzimleri karaciğerdeki yağlanmanın artmasıyla birlikte yükselecek ve vücudun diğer kısımlarında da bazı sıkıntılara yol açacaktır.

Soru: Karaciğer yağlanması kaşıntı yaparmı?

Cevap: karaciğer yağlanması belirtisi olarak saydığımız karaciğer enzimlerinin yükselmesi vücudun değişik yerlerinde bir takım bozukluklara yol açabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüzde ve diğer bölgelerde sivilce oluşumudur. Bu nedenle, karaciğer yağlanması ve sivilce arasında bir paralellik görülmesi oğlan bir durumdur. Ama karaciğer yağlanması ve kaşıntı her zaman için birlikte ortaya çıkmayabilir.

Soru: Karaciğer yağlanması ağrı yaparmı?

Cevap: Karaciğer yağlanması derecesi çok ileri evreye gelmediği müddetçe sadece karaciğer yağlanması tek başına ağrıya neden olmaz. Fakat ileri düzeydeki karaciğer yağlanması belirtilerinin arasında karın ağrısı da sayılmaktadır. Özelikle karaciğer yağlanması ve büyümesi birlikte görünüyorsa karaciğer yağlanması aynı ağrı yapabilir. Karaciğer nakli, karaciğer yağlanmasının bitkisel tedavisi.