Keçiboynuzu Kullanımı-Keçiboynuzu Nasıl Yenir

Şifalı bitkilerden biri olarak gösterilen ve birçok hastalığa karşı doğal tedavi olarak önerilen keçiboynuzunun faydalarının yanında kullanım şekli de bilinmelidir. Peki, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde etkili olan keçiboynuzu nasıl kullanılır? Keçiboynuzu kullanımı kişinin zevklerine ve ihtiyaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Keçiboynuzu kürü, keçiboynuzu meyvesi ile uygulanabileceği gibi keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu tozu, keçiboynuzu özü, keçiboynuzu nektarı, keçiboynuzu çekirdeği, keçiboynuzu tohumu da kullanılarak yapılabilen doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Bir önceki yazımızda keçiboynuzu nasıl yetişir sorusunu cevaplamıştık. Bu yazımızda ise keçiboynuzu nasıl kullanılır, keçiboynuzu nasıl hazırlanır, keçiboynuzu nasıl tüketilir gibi sorular etrafında farklı keçiboynuzu kullanımı yöntemleriyle ilgili bilgile sunacağız. Yazımızın başlığı keçi boynuzu nasıl yenir şeklinde olsa da harnup meyvesi yemenin dışında harnup pekmezi, harnup tozu, harnup özü, harnup nektarı, harnup çekirdeği, harnup tohumu gibi harnup kürleri ile ilgili bilgileri de burada bulabileceksiniz. Böylece keçiboynuzunun yararlarından tam olarak fayda elde edebileceğinizi ve harnubun faydaları konusunda İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Ender Saraç gibi doğal tedavi ve şifalı bitkiler uzmanlarının vaat ettiği sperm sayısını artırma, cinsel gücü ve isteği yükseltme ve benzeri etkileri kendi vücudunuzda gözlemleyebileceğinizi umut ediyoruz.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilmeli

Yediğimiz diğer meyve çeşitleri gibi keçiboynuzu da ısırarak tek tek yenilebilmektedir. Fakat bu kullanım tarzı için keçiboynuzu nasıl hazırlanır ve seçilir iyi bilmek gerekir. Öncelikle keçiboynuzu özenle seçilmeli ve iyice yıkanmalıdır. Satın aldınız keçiboynuzlarının taze, mümkün olduğunca az kırılmış, aşırı büyük veya çok küçük olmayan tanelerden oluşan harnuplardan oluşmasına dikkat ediniz. Bazı keçiboyunuzarı biraz sert olabilmekte ve keçiboynuzu nasıl yumuşatılır sorusu gündeme gelmektedir. Böyle durumlarda keçi boynuzu meyvesi yenmeden önce bir süre ılık temiz suda ıslatılıp yumuşatılabilir. Keçiboynuzunu yıkarken de fark edebileceğiniz gibi keçiboynuzu gayet şekerli bir meyvedir. Yıkama sırasında harnuptaki şekerden dolayı ellerinizin şilepelendiğini göreceksiniz. Zaten büyük ihtimalle keçiboynuzuna cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliğini veren de bulundurduğu bu yüksek şeker oranıdır. Öyle ki, keçiboynuzu çikolata ile karşılaştırılmakta ve birçok faydasından ve tabii oluşundan dolayı çikolata yerine tavsiye edilmektedir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla keçiboynuzu yemek size çikolata gibi kilo aldırmaz. Çünkü harnup kalorisi çok daha düşüktür. Keçiboynuzunu doğal haliyle yemek her zaman tercih edilmemektedir. Daha rahat bir harnup kullanımı şekli harnup pekmezi tüketmektir. Ayrıca, alternatif tıp uzmanları tarafından tavsiye edilen çoğu keçiboynuzu kürü harnup tozu veya keçiboynuzu suyu kullanılarak yapılan reçeteler önermektedir.

Harnup Pekmezi Kullanımı

Keçiboynuzu pekmezi kullanımı kahvaltılarda yemek suretiyle düzenli olarak yapılabildiğinden dolayı keçiboynuzunun faydalarından nasibini almak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Harnup pekmezi nasıl kullanılır sorusuna bakmadan önce harnup pekmezi nasıl yapılır açıklayalım. Keçiboynuzu pekmezi yapılışı aslında diğer pekmez çeşitlerine benzer. Çuvala konan meyveler iyice ezilip suyu çıkartıldıktan sonra toplanan bu su kazanlarda kaynatılarak pekmez toprağının da yardımıyla pekmez haline getirilir. Tabii ki günümüzde büyük şehirlerde bu şekilde bir keçiboynuzu pekmezi yapımı mümkün değildir. Harnup pekmezi üreten markaların ürünleri satın alınabileceği gibi evde de keçiboynuzu pekmezi hazırlanışı mümkünüdür. Bunun için bir tencere keçiboynuzu, bir kilogram şeker ve bir miktar limon tozunu karışım pelteleşinceye kadar kaynatırsanız ev yapımı harnup pekmezi elde etmiş olursunuz.

Keçiboynuzu kullanımı aşırıya kaçılmadan normal reçel ya da marmelatları tükettiğiniz gibi ekmek üzerine sürme ya da ekmek banarak yeme şeklinde yapılabilir. Fakat keçibonyuzu pekmezi üzüm, armut, dut gibi diğer pekmez çeşitlerine göre daha kekremsi bir tada sahiptir. Bunun yanında, harnup pekmezi kullanımı her sabah aç karna bir kaşık keçi boynuzu pekmezi yutmak suretiyle de gerçekleştirilebilir. Keçiboynuzu pekmezinden faydalanmanın bir başka yolu da bir kâse yoğurt üzerine bir miktar harnup pekmezi dökerek yenilerek yapılabilir. Bu karışımı gece yatmadan önce yerseniz hem keçiboynuzunun faydalarından yararlanacak hem de rahat bir uyku uyumuş olacaksınız.

Keçiboynuzu Nasıl Yapılır

Keçiboynuzu meyvesini yeme ve harnup pekmezi tüketmenin yanında keçiboynuzu faydalarından yararlanmak isteyenler şifalı bitkiler uzmanlarınca verilen keçiboynuzu kürü tariflerini tatbik etmektedirler. Söz konusu doğal tedaviler çoğunlukla keçiboynuzu meyvelerini kaynatarak elde edilen suyu içmeye dayanır. Keçiboynuzu nasıl kaynatılır: keçiboynuzu miktarına uygun büyüklükte bir kapta tüm keçiboynuzlarını kapatacak yükseklikte temiz su ile ağzı kapalı bir şekilde kaynatılır. Genellikle kaynaya başladıktan sonra bir müddet daha kısık ateşte ısıtılmaya devam edilir. Keçiboynuzu nasıl içilir: kaynatılan harnup suyu bir süre dinlenmeye bırakılır. İçindeki keçiboynuzları çıkarıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra keçi boynuzu küründe belirtilen direktifler doğrultusunda uygun zaman aralıklarıyla uygun şekilde içilir.

Burada anlatılan keçiboynuzu kullanımı yöntemlerinde başka keçiboynuzu tozu ve başka daha pek çok hanrup kullanım şekli mevcuttur. Bunlarla ilgili bilgileri de keçiboynuzunun faydalarıyla ilgili olarak hazırlamış olduğumuz sitemizde vermeye devam edeceğiz.