Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran, vücutta toplanan yağların yakılmasını kolaylaştırıcı etki eden besinler yağ yakıcı gıdalar olarak adlandırılmaktadır. Yağ yakıcı besinleri günlük diyetimize eklemek daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yediğimiz besinler vücudumuzun çalışmasını ve günlük işlevlerini görmesini sağlayan yakıtlardır. Fakat bu yakıtların tamamı bu amaçla kullanılmaz. Enerjiye dönüşmeyen bu besinler vücutta yağ olarak depolanır ve aşırı kiloya (obezite)  sebep olabilir. İnsanlar temel olarak birkaç nedenden ötürü kilo alırlar. İlk sebep, vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla besin alınmasıdır. Bu durumda aşırı gıdalar vücutta depolandığı için kilo artışına sebep olur. Bir başka sebepse vücut metabolizmasının düşük olmasıdır. Bu durumda, besinler yeteri kadar yakılmadığından yine kilolanma görülür. Bunların yanında hareketsiz yaşam tarzı da obezite riskini artıran bir başka faktördür. Bu yazı, ne sebepten olursa olsun yediği besinlerin bir kısmını yakamayan ve bu yüzden kilo olan insanlar için yağ yakıcı besinler hakkında bilgiler sunmaktadır.  Bu yağ yakıcı diyette yer alabilecek gıdalardan bazıları şunlardır:

yag yakici besinler

Turnçgiller:

Turunçgil meyveleri genel olarak sahip oldukları yüksek miktarda C vitamini ile bilinirler. C vitamini vücuttaki yağların daha kolay sıvı hale gelmesini sağladığı için bu yağların yakılmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bunun yanında C vitamini kan içerisinde kolesterol oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Turunçgillerin yag yakici özelliğinden yararlanmak için limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri bolca tüketebilirsiniz.

Soya Fasulyesi

Soya fasülyesinde bulunan lesitin maddesi vücut hücrelerinin yağ bileşenlerini almalarını zorlaştırdığı için vücuttaki yağ birikimini önleyici etki göstermektedir.

Diğer Taze Meyveler

Başta elma, çilek olmak üzere meyvelerde bulunan pestin maddesi vücut hücrelerindeki fazla yağıların atılmasını kolaylaştırmak suretiyle yağ yakıcı besinler kapsamında değerlendirilmektedir.

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı da vücuttaki yağ asitlerinin azaltılması konusunda faydalı bir gıdadır. Eğer sarımsak yemeyi seviyorsanız bunu obezitteye karşı kullanabilirisiniz. Bunun yanında sarımsak pek çok mikrop ve bakteriye karşı vücudunuz koruyacaktır.

Konuyla ilgili diğer aramalar şunlar olabilir: yağ yakıcı egzersiz, yağ yakıcı bitkiler, yağ yakıcı yiyecekler, yağ yakıcı çay, yağ yakıcı ilaçlar, yağ yakıcı besinler uzmantv.